Kursy instruktorskie Kitesurfing

Opublikowane przez Adrian Chłąd w dniu

Kursy instruktorskie

Termin kursu: zostanie ogłoszona wkrótce na sezon 2023

Cena kursu na instruktora IKO level 1: czekamy na aktualizację

IKO oferuje niezawodny i profesjonalny program szkoleń. Zaświadczenie zostało uznane jako standard międzynarodowy w nauczaniu. 

Na kursie zgłębiana jest wiedza z zakresu: zasad bezpieczeństwa, meteorologi, sposobu zachowań instruktora w rożnych sytuacjach i na różnych akwenach oraz psychologii i technik nauczania kursantów.


Kurs 
ITC  kończy się egzaminem pisemnym. Po zaliczeniu egzaminu oraz wykazaniu się umiejętnością pływania na kite’cie, automatycznie zostaje się zakwalifikowanym jako instruktor IKO poziom 1. Pozwala to na podjęcie pracy oraz zdobywaniu doświadczenia i punktów, które są niezbędne aby zostać instruktorem poziom 2. 

Korzyści z IKO:  

Dostęp do obszaru dla instruktorów na stronie IKO
Możliwość zakupu ubezpieczenia Instruktor IKO 
Możliwość zakupu produktów IKO w niższych cenach 
Dostęp do ofert pracy na stronie IKO. Gwarancja zatrudnia w fajnym miejscu i nie złych zarobków.

Profil osobowy w sieci, który jest widoczny na ogólnej stronie publicznej 

Wymagania kursu IKO na instruktora poziom I


– posiadanie kursu pierwszej pomocy lub dokumentu potwierdzającego umie
jętność niesienia pierwszej pomocy (za dodatkową opłatą można ten kurs zaliczyć przed lub po kursie)
– posiadanie stopnia asystenta instruktora kiteboardingu albo doświadczenie w nauczaniu: kiteboardingu, windsurfingu, wakeboardingu, snowboardu, narciarstwa lub innych dyscyplin sportu – posiadanie umiejętności wykonywania skoków, prostych tricków, pływania pod wiatr, pływania w zmiennych warunkach wiatrowych.

-ukończone 18lat

Częste pytania i odpowiedzi 

Ile można zarobić ucząc kite?

Trudno w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od zaangażowania i ilości przepracowanych godzin. Myślę ze w Polsce są to zarobki od 5000zł do 15000zł a za granicą od 800euro do 5000euro.

Co daje posiadanie papierów instruktora IKO skoro w Polsce nie są one nigdzie wymagane?
– możliwość zatrudnienia w fajnych miejscach na świecie (Brazylia, Dominikana, Egipt oraz wiele innych miejsc)
– możliwość poznania ciekawych ludzi, dla których kitesurfing też jest pasją
– zdobycie doświadczenia (program IKO jest często uaktualniany w oparciu o doświadczenia instruktorów co gwarantuje nieustanny rozwój umiejętności w nauczaniu).

Cena 1880 euro, to nie małe pieniądze, dlaczego tak jest?
Cenna kursu jest sztywno ustalana przez IKO i jest taka sama na całym świecie. Z naszej perspektywy  kurs w porównaniu z zeszłym sezonem jest tańszy, co spowodował spadek kursu euro. Nawet pracując w Polsce instruktor kitesurfingu może na kurs zarobić w ciągu jednego sezonu. Dodatkowo uwzględniając dodatkowo fakt, że na Hel jest nie daleko, to kurs ten wcale nie jest drogi.

Czy płynna znajomość języka angielskiego jest niezbędna?
Niekoniecznie kurs ten jest prowadzony po angielsku ale wystarczy podstawowa znajomość tego języka oraz odrobina chęci i zaangażowania. Nie ma żadnych problemów z dopytywaniem i podpytywaniem o niezrozumiałe zwroty.

Od jakiegoś czasu istnieją w Polskie uprawnienia instruktorskie.  Po co więc robić uprawnia IKO?
Chciałbym zaznaczyć iż za dużo na temat kursu na AWF-ie nie wiem poza tym, że jest zgodny z programem IKO i prowadzony przez kilka tygodni we Wrocławiu w języku polskim. Wydaje mi się iż osoba, która zgłasza się na kurs, robi to z myślą o przyszłej pracy zagranicą. A polskie papiery na w oczach potencjalnego pracodawcy będą miały niższe notowania niż dokumenty instruktorskie sprawdzonej już międzynarodowej organizacji. Dodatkowym atutem jest na pewno dostęp do ogłoszeń o pracy na stronie IKO oraz fakt, że szkółki zrzeszone w IKO chcą zatrudniać instruktorów wyszkolonych zgodnie z ich stardardami.

Co się dzieje gdy podczas kursu nie wieje?
W praktyce w Polsce był tylko jeden taki kurs, więc prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest naprawdę znikome. Ale jeśli tak się zdarzy, to po kursie IKO należy się zgłosić do jakiegokolwiek instruktora Level II i poprosić go o poświadczenie swoich umiejętności pływania i nauczania innych. Jedyną konsekwencja takiej sytuacji jest to że dyplom dostanie się z opóźnieniem.

Czy trzeba posiadać kartę IKO ze skończonym kursem poziomu 3?
Nie trzeba, ponieważ w trakcie trwania kursu osobiści będziesz musiał wykazać się umiejętnościami pływania na kite’cie.

Czy trzeba posiadać własny sprzęt?
W czasie kursu należy posiadać własny sprzęt lub można go wypożyczyć z pobliskiej szkoły, znajomego czy organizatora.

Jak wygląda program kursu czy zajęcia są tylko teoretyczne?
Zajęcia obejmują teorie, metodykę i zajęcia praktyczne, zarówno samodzielne jak i ze studentami. Zajęcia trwają przez pięć dni od rana do wieczora.

Dlaczego na kursie jest tylko 8 miejsc?
Szkolenie ma wymogi pewnego poziomu i kontaktu z egzaminatorem. Większa ilość osób obniżyła poziom szkolenia.

Co to jest asystent instruktora?
Karierę w IKO powinno się zacząć od zostania asystentem. Ten stopień jest z myślą o tych osobach, które chcą uczyć kitesurfingu, ukończyły 16 lat a nie ukończyły jeszcze 18lat. Jest to również doskonała forma dla osób chcących nabrać doświadczenia w nauczaniu oraz dla osób, które nie są pewnie czy chcą uczyć ludzi kitesurfingu. Kurs jest dużo tańszy i teoretycznie można go zaliczyć u  instruktora poziomu II w 3dni (musi wiać). Osoby, które nie skończyły 18 roku życia również mogą zacząć legalną pracę posiadając papiery asystenta instruktora (asystent jest objęty ubezpieczeniem i posiada własny numer instruktorski).

Czy papiery ratownika wodnego wystarcza abym nie robił kursu pierwszej pomocy?  
Tak wystarczą. Choć oczywiście zawsze warto odświeżyć sobie tą wiedzę i mieć taki dokument wydany w języku angielskim. Przydaje się to również do pracy zagranicą i do ubezpieczenia.


Ile osób nie zdaje kursu? 
Ponieważ na kurs są przyjmowane osoby, które spełniają wymagane warunki uczestnictwa. To odsetek zdających za pierwszym razem to około 80%. Po nie zdanym egzaminie ma się możliwość bezpłatnej poprawki. Kurs jest nastawiony na to by nauczać a nie oblewać.

Czy jest jakaś minimalna liczba uczestników na kursie?
Tak aby kurs się odbył muszą się zgłosić minimum 4 osoby.

Czy przystępując na kurs instruktorski trzeba posiadać papiery asystenta instruktora ?

Nie trzeba wystarczy zaświadczenie o posiadaniu doświadczenia w nauczaniu kitesurfingu lub innej dyscypliny sportu np. windsurfingu. Chodzi o to żeby osoba która się zgłasza miała doświadczenie w nauczaniu.

 Ile kosztuje egzamin na asystenta instruktora ?

Kurs na asystenta nie ma na ustalonej cenny choć sugerowana to 480Euro

Czy oba papiery asystent i instruktor są  bezterminowe czy należy je odnawiać co roku lub co kilka lat?

Uprawnienia asystenta są ważne 2 lata. Zaliczając egzamin na instruktora level I zobowiązujesz się, że zdasz egzamin na instruktora level II w ciągu 2 lat (ten egzamin jest bezpłatny). Ważność uprawnień zależy od czynnej pracy, opłacania składki rocznej oraz posiadanie wykupionego ubezpieczenia.

Kategorie: Kite